Straż Graniczna 1928 - 1939 - Ks. Alfons Wacław Schulz

Ks. Alfons Wacław Schulz

Pomorski Senator

Ks. Alfons Wacław Schulz (ur. 5.03. 1872 r. w Tymawie pod Gniewem, powiat Kwidzyn, zm. 25.06. 1940 r. w Sztutowie) działacz narodowy na Pomorzu, senator II RP. Był synem Jakuba (rolnika) i Marii z Binerowskich. W latach 1880–1890 uczył się w progimnazjum biskupim Collegium Marianum w Pelplinie następnie w gimnazjum klasycznym w Starogardzie gdzie w 1893 r. uzyskał maturę. Po studiach w seminarium duchownym w Pelplinie 27 marca 1898 przyjął święcenia kapłańskie Był wikariuszem w kilku parafiach m.in. w Oliwie, Starych Szkotach w Gdańsku, Chełmnie, Kartuzach, Wejherowie. Jako polski kapłan czynnie uczestniczył w pracach polskich organizacji społeczno-kulturalnych. Należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Stowarzyszenia ˝Straż˝. Działał na niwie szerzenia oświaty, Popularyzował wśród najuboższych polskie książki i czasopisma Od lipca 1906 roku został proboszczem w Konarzynach. W 1909 r. założył w parafii kółko rolnicze, którym kierował. W 1912 r. został wybrany prezesem Związku Kół Śpiewaczych na okręg czerski, był prezesem Towarzystwa Czytelni Ludowych ( delegat ?1916 – 1918 ) w powiecie człuchowskim i prezesem Komitetu Wyborczego na powiat człuchowski oraz delegatem do Prowincjonalnego Komitetu Wyborczego na Prusy Zachodnie w 1912 r.

zdj.1 ks. szulc

Zdj.1 Ks. Wacław Szulc

W grudniu 1918 został wybrany delegatem na Sejm Dzielnicowy do Poznania w którym dniach 3-6 grudnia uczestniczył. Był obok Leona Kiedrowskiego z Brzeźna Szlacheckiego i Jana Żółtowskiego z m. Borzyszkowy jednym z trzech delegatów reprezentujących powiat człuchowski. W tym samym czasie 6 grudnia został przewodniczącym Rady Ludowej na powiat człuchowski z siedzibą w Konarzynach. Aby zneutralizować Jego aktywność, Niemcy w poszukiwaniu broni dwukrotnie przeprowadzili rewizję na plebanii w kościele, następnie w 1919 r. uwięzili Go w Człuchowie, gdzie przebywał w areszcie sadowym przez dwa miesiące. W sprawie Jego uwolnienia interweniowały liczne organizacje w tym Rada Żołnierzy Polaków w Gdańsku. W lutym 1920 r. wszedł w skład komisji granicznej w Chojnicach. Poprzez Międzynarodową Komisję Graniczną, przyczynił się do korekty linii granicznej i do włączenia w granice Polski kilku wiosek (m.in. Konarzyny ,Ciecholewy i Żywce oraz szosa wiodąca do Chojnic.). Od 1921 r. wykonywał obowiązki wicedziekana, a od 1924 r do 1931 r. dziekana dekanatu Chojnickiego, delegata biskupiego i wizytatora nauki religii w szkołach powszechnych. Wchodząc w skład Sejmiku Powiatowego w Chojnicach został wybrany do Pomorskiej Izby Rolniczej, gdzie w latach 1924-1929 zasiadał w Komisji Szkolnej.W 1926 założył w Konarzynach Towarzystwo Robotników , zainicjował również powstanie lokalnego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Należał także do zarządu powiatowego Pomorskiego Towarzystwa Rolniczego w Tczewie, któremu przewodniczył . W grudniu 1928 r. uczestniczył w diecezjalnym synodzie w Pelplinie We wrześniu 1931 został przeniesiony na probostwo w Subkowach koło Tczewa. W latach 1930-1935 był senatorem RP III kadencji z ramienia BBWR. Kandydowanie z listy BBWR naraziło go na ostrą krytykę prasy narodowej związanej z Stronnictwem Narodowym..

zdj. 2 ks.senator szulc

Zdj. 2 Ks. Senator Alfons Wacław Szulc

W swoich parlamentarnych wystąpieniach bronił interesów Pomorza. Ostro wystąpił przeciw ,jego zdaniem niesprawiedliwym i nierównomiernym obciążeniom podatkowych dla Pomorza. 9 września 1939 roku został aresztowany przez Niemców; wkrótce zwolniony i ponownie aresztowany, trafił do obozu koncentracyjnego w Stutthofie (nr obozowy 1021), W obozie stosowano perfidną metodę mordowania niektórych chorych tzw 'kąpiel'. Metody „kąpieli” były różne, w zależności od choroby . Gruźlików np. trzymano parę godzin na dużym mrozie po czym polewano raz zimną raz gorąca wodą. Ci, którzy chorowali na biegunkę byli topieni , najczęściej przez zanurzenie w wannie z przytrzymywaną pod wodą głową . Czasami bezpośrednio wkładano choremu do ust wąż i puszczano wodę dusząc go w ten sposób. 25 czerwca 1940 roku taką metodą „kąpieli” zamordowano ks. Alfonsa Schulza. Ksiądz został pochowany na cmentarzu na Zaspie w Gdańsku. W marcu 1946 r. zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Subkowach. Posiadał liczne odznaczenia w tym m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Srebrny Krzyż Zasługi oraz odznakę honorową Krzyż Organizacji Wojskowej Pomorza. W rodzinnej Tymawie upamiętnia Go kapliczka przydrożna.

zdj.3 tablica pamiątkowa

Zdj.3 Tablica pamiątkowa

 

                  Zdjęcia 3 4 i 5 zostały zrobione w Subkowach 25.06.2011 r. z okazji 71 rocznicy śmierci ks. Wacława Schulza

Zdjęcia 3, 4 i 5 zostały zrobione w Subkowach 25.06.2011 r. z okazji 71 rocznicy śmierci ks. Wacława Schulza

                                                                                                            

Andrzej Szutowicz

 

 

Hitlerowska etyka medyczna - powtórka z historii???http://www.kosciol.pl/article.php/20040410145429224?query=eutanazja      

Henryk Mross, Alfons Schulz, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXVI, 1995 r.     

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_Schulz  

 http://bibliotekacyfrowa.eu/Content/469/2002-03.pdf

          

 




                                              

© 2020 Straż Graniczna 1928 - 1939